TEDAVİLER

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği
 

Diş taşı, dişler ve protezler üzerinde biriken bakteri plağının temizlenememesi durumunda tükürükten çökelen maddelerle kalsifiye olması sonucu oluşur. Bakteri tutulumuna uygun olmasından dolayı diş taşları önce gingivitis denilen dişeti iltihabına, ilerleyen durumlarda dişetlerinde kanama ve çekilmeye, daha ileri durumlarda (periodontitis) kemik kaybına ve diş kaybına neden olur. 
Diştaşı temizliği ile dişetleri sağlığına kavuşurken diş üzerindeki lekeler (çay, kahve, sigara lekeleri, vs.) de temizlenir. Diştaşı temizliği ile çekilen dişetleri eski yerine gelmez ancak diştaşına bağlı hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olur.

 

Greft Uygulamaları

 Greft Uygulamaları
 

Doku kayıplarının çeşitli kaynaklardan alınan dokularla tamamlanması işlemidir.

Yumuşak doku greftleri:

         >Diş eti çekilmesi sonucu dişin kök yüzeyinin açığa çıktığı durumlarda hassasiyeti gidermek ve dişin görünümünü eski haline getirmek için

         >Yapışık diş eti yetersizliğinde veya yokluğunda ilerleyecek dişeti hastalığını engellemek için,

         >İnce fenotipe sahip bireylerde özellikle implant uygulamalarında yaşanacak sorunlara engel olmak için sıklıkla başvurulan yöntemlerdir.

Kemik greftleri: 

Diş çevresindeki kemik kayıplarının tedavisinde ve implant için yeterli kemik oluşturmak gerektiğinde sıklıkla uygulanan tedavi yöntemidir.

 

Pembe Estetik

Pembe Estetik
 

Pembe estetik, gülüş hattındaki diş ve diş etlerinin boyutu, konumu, simetrisi ve dudaklarla uyumlu ilişkisini ifade etmektedir. Diş eti çekilmesi olan dişler uzun görüleceği gibi pasif sürmesini tamamlamayan dişler de kısa, yatay dikdörtgen ya da kare görünür.

Gummy smile yani diş eti gülüşüne sahip, güldüğünde diş etleri çok görünen bireyler çoğu kez rahatça gülmekten çekinmektedirler.

Tüm bunların düzeltilmesi çoğu kez yalnızca küçük cerrahi işlemlerle mümkündür

Pembe estetik için gerekli işlemler yalnız sağlıklı diş etlerine uygulanabilmektedir.

İlişkili İçerik:https://www.evrenozdemir.com.tr/Tedaviler-Detay/estetik-dis-hekimligi/7